Colombo – Kandy Sri Lanka

 

Merhaba,

Colombo’dan Kandy’ye nasıl gideceğime ben de karar verememiştim açıkçası. Çok geç haberimin olduğu bir gezi olduğundan son an otelden ayrılana kadar Kandy’ye nasıl gideceğime karar veremedim. Son gece tüm alternatifleri araştırmaya çalıştım.  Alternatifleri sıralamak gerekirse bunları otobüs,  tren ve araba kiralamak olarak sayabiliriz.  Tek başıma seyahat ettiğim için otobüs ve tren hakkında okuduklarım pek sıcak gelmedi. Trende birinci sınıfta yolculuk yapmayı cok istememe rağmen birinci sınıf biletlerin haftalar önceden tükendiğini öğrendim ne yazık ki. Otobüsle ilgili yaptığım araştırmalarda da çok sıcak şeyler okumayınca otelin alt katındaki travel agency ile konusmaya karar verdim. Colombo Kandy arasında gitmeyi istediğim ama Kandy’ye biraz uzak kalan birkaç yeri de plana dahil ederek Colombo Kandy arasında tam günlük bir tur ayarladim ve fiyatta anlaştıktan sonra yola çıktım.  Plana dahil olan yerler Fil Yetimhanesi, Çay Fabrikası,  Kandy Botanik Bahçesi idi. Totalde 10000 LKRye anlaştık. Muhtemelen kazık yedim diye tahmin ediyorum çünkü son dakika da  ayarlayabildim. Yol boyunca bol bol yeşillik var ve ayarlayabiliyorsaniz ve fotoğrafla ilgileniyorsanız tren yolculugunu tercih etmenizi tavsiye eder. Yolda çok guzel manzaralar yakalayabilirsiniz.

Daha sonraki yazılarımda daha detaylı olarak paylaşırım şimdi kısa kısa bu yerlerden bahsedeyim. Çay fabrikasına neden gittiğimi sorunlarınız olabilir. Sri Lanka’nin eski adi Ceylon. Evet bildiğimiz Ceylon Tea burada yetişiyor.  Çeşit çeşit çayları ile meşhur bir ülke  bu sebepten Çaylarını tatmanizi tavsiye ederim. Çay fabrikası bol bol çayın satıldığı ve üst kısmında çay tarlalarının olduğu bir yerdi. Çay çeşitleri dışında cok enteresan olduğunu söyleyemem.

Fil yetimhanesi açıkçası beni hayal kırıklığına uğrattı.  O kadar çok fili bir arada görmek çok heyecan vericiydi ancak mekan yetimhane havasını kaybetmiş daha çok turistik bir mekan halini almış. Daha sonra daha detaylı bahsedeceğim.  Simdilik bi kadar. Daha çok gezmek ve daha çok paylaşmak dileğiyle…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*